Mýty o hubnutí

Cereálie na snídani? Ne, pokud chcete zhubnout

„Ne každé jídlo, které je zdravé, je vhodné pro snížení hmotnosti. Mezi rozšířené přestupky proti redukční výživě patří například snídaňové cereálie,“ říká Kristýna Galová z brněnského Institutu redukce a prevence nadváhy kompliment, který ve svých doporučeních vychází z dlouhodobých zkušeností z oblasti redukčního stravování. Lupínky a müsli totiž dodají velké množství energie na malé množství potraviny. „Cereálie jsou vhodné pro sportovce a fyzicky aktivní populaci. Rozhodně je však nedoporučuji zařazovat do redukčního jídelníčku,“ dodává Galová.

 

Odtučněné jogurty se překvapivě pro dietu nehodí

Také jíte odtučněné jogurty a máte dobrý pocit z toho, že děláte něco pro štíhlou linii? „Mnoho našich klientů bývá překvapeno, že takzvané light jogurty nejsou vhodné pro redukci váhy. Aby odtučněný jogurt získal konzistenci, musí se při výrobě místo tuku používat zahušťovadla, ve kterých ve většině případů není omezen cukr. Navíc tyto produkty neobsahují probiotické látky, které pozitivně působí například na střevní mikroflóru,“ vysvětluje Galová.

Jogurty jsou nepochybně zdraví prospěšné, například pro obsah vápníku, ale vyplatí se vybírat. Pro redukci hmotnosti jsou vhodnější bílé jogurty, acidofilní mléka a kefíry s nižším obsahem tuku ve výrobku, ale ne light výrobky.

 

Ovoce bychom měli zařazovat do redukčního jídelníčku s rozmyslem

„Ovoce nepochybně patří mezi potraviny, které jsou v našem jídelníčku nenahraditelné – je v něm vláknina, minerální látky a vitamíny. Při redukci váhy však doporučujeme střídmost v jeho konzumaci, vyplatí se upřednostňovat spíše zeleninu,“ říká Galová z Institutu kompliment. Ovoce totiž obsahuje monosacharidy (stejně jako cukrovinky), které jsou nejrychlejším zdrojem energie. Rychle zvyšují hladinu krevního cukru a organismus je nemusí stačit spalovat. Při redukci hmotnosti by se v jídelníčku raději nemělo vyskytovat sušené a zavařované ovoce, fíky, datle, banány, hrozny a ananas.

Biopotraviny nemají na redukci nadváhy vliv

Častým omylem je přesvědčení, že biopotraviny jsou při redukčním stravování vhodnější než jiné. Pravdou je, že se vyznačují vysokou kvalitou, výraznou a nefalšovanou chutí, v případě zeleniny a brambor také dobrou trvanlivostí. Při jejich zpracování je zakázáno například bělení, působení hormonů, ozařování a mikrovlnný ohřev, nakládání s použitím chemikálií nebo používání synteticky přídatných látek (např. syntetická sladidla). „Jde tedy o potraviny nezávadné, sociálně i eticky akceptovatelné, avšak na redukci váhy jejich vlastnosti vliv nemají,“ říká Galová.

Rostlinné tuky – zdravější než živočišné, obsahem energie se však neliší

Mnoho lidí si myslí, že když nahradí živočišný tuk rostlinným (například sádlo nebo máslo olivovým olejem), tak budou hubnout. Ne tak docela. „Všechny tuky, ať již živočišného, nebo rostlinného původu, mají přibližně stejný obsah energie. Přesto doporučuji do jídelníčku zařadit převážně rostlinné tuky, protože jsou zdravější. Je však třeba si uvědomit, že v rámci redukčního režimu je potřeba sledovat jejich množství,“ vysvětluje Galová.

Vhodný je extra panenský olivový olej, který má na rozdíl od živočišného tuku nulovou hodnotu cholesterolu a pomáhá snižovat riziko vzniku srdečně cévních onemocnění. Pokud se však snažíte shodit nadbytečná kila, je potřeba omezit i nadbytečný příjem těchto zdravých tuků.

 

ÚČINĚJI SE HUBNE POMOCÍ JOGURTŮ A OŘECHŮ, NEŽ OVOCEM A ZELENINOU

Štíhlá linie není jen otázkou zkonzumovaných kalorií. Podle odborníků je důležitější složení stravy než její množství. Během studie na 120 000 lidech, z nichž pět šestin byly ženy, se ukázalo, že dostatečné množství jogurtů, ořechů, ovoce, obilnin a zeleniny pomáhá snížit hmotnost.

Týmu vědců z Harvardovy školy veřejného zdraví se podařilo vyčíslit, jaký efekt mají jednotlivé druhy potravin na přírůstek, nebo naopak úbytek váhy. Například konzumace jogurtů a ořechů je účinnější než zelenina a ovoce, protože po nich vydržíme být delší dobu sytí. Jak ale autoři studie upozorňují, neznamená to, že velké množství těchto potravin jednoduše zajistí zhubnutí.

„I ony obsahují kalorie a rozhodně nezmění termodynamické zákony,“ uvádí vedoucí autor Dariush Mozaffarian. Lidé, kteří je konzumují, ale podle něho mají menší potřebu „dojídat se“ vysokokalorickými jídly – například masem, brambůrky, moučníky či sladkými nápoji.

„Zvýšená konzumace zdravých potravin jako jogurtů a ořechů nahrazuje jiné, nezdravější produkty, a z dlouhodobého hlediska brání ztloustnutí,“ uvádí Mozaffarian v časopise England Journal of Medicine.